Saulės energetiką plėtojanti Lietuvos įmonė „Saulės grąža“ jau netrukus pradės saulės modulių montavimo darbus šalia Gruzijos vidaus reikalų ministerijos pastato Tbilisyje. Tai – jau antrasis projekto etapas. Planuojama, kad Gruziją moduliai pasieks gruodžio viduryje. Jie bus įrengti ant dabar automobilių aikštelėje statomų metalinių konstrukcijų.
Finansavimo sutartį saulės elektrinės statyboms Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ir UAB „Saulės grąža“ pasirašė šių metų balandžio mėnesį. Pristačius projekto veiklas ir suprojektavus planuojamą saulės elektrinės modelį, imtasi rangos darbų. Pagal projektą numatyta, kad jie bus baigti iki kitų metų kovo pabaigos.
Nuotoliu derinami procesai
„Saulės elektrinės, kuri generuos elektros energiją Gruzijos vidaus reikalų ministerijos reikmėms, projekto eiga jau gerokai įsibegėjusi. Po detalios apžiūros, planavimo ir projektavimo darbų jau judame link matomų rezultatų. Gruzijos vidaus reikalų ministerija taip pat turėjo namų darbų – įrengti antžeminę automobilių aikštelę, sumontuoti metalines konstrukcijas, ant kurių bus tvirtinami moduliai. Po dviejų konkursų buvo išrinkti rangovai, kurie ruošia už patį pastatą kone didesnę aikštelę. Pabaigus šį etapą, ateis eilė statyti ir montuoti jėgainę. Tam reikalinga įranga pasieks Tbilisį gruodžio mėnesį. Planuojama, kad saulės jėgainė bus pastatyta per maždaug mėnesį“, – apie projekto „Lietuvos patirties ir žinių perdavimas bei klimato kaitos švelninimo priemonių įgyvendinimas diegiant saulės energetikos technologijas Gruzijoje“ etapus pasakoja bendrovės „Saulės grąža“ vykdomasis direktorius Mindaugas Gerulaitis.
Ruošiantis įgyvendinti antrąjį projekto etapą būta ir iššūkių. „Koronavirusas pakoregavo planus – negalėjome nuvykti į Gruziją ir suderinti detalių realiai. Tai apsunkina tarptautinių projektų vystymą, tačiau darbai nesustoja. COVID-19 pirminius planus pakoregavo ne tik Lietuvoje, lėčiau vyko ir naudos gavėjo organizaciniai darbai Gruzijoje. Tačiau vis tik projektą planuojame užbaigti laiku. Galime pasidžiaugti partneryste, kuri grįsta atvirumu bei pasitikėjimu. Antraip vargu, ar būtų pavykę suderinti reikalingus žingsnius, – sako M. Gerulaitis.
Bendra planuojamos jėgainės galia – 300 kilovatų (kW). Stebėti įrenginių efektyvumą bei vertinti projekto rezultatus galima bus per įrengtas specialias monitoringo sistemas.
Energetinis saugumas ir indėlis į aplinkosaugą
Anot projekto vystytojo, Gruzijoje itin palanki situacija saulės elektrinėms statyti: „Šalyje beveik 280 saulėtų dienų per metus, tačiau Gruzijoje išnaudojama nedidelė saulės potencialo dalis. Montuojama elektrinė svariai prisidės prie atsinaujinančių išteklių naudojimo energetikos sektoriuje plėtros, o taip pat prisidės prie CO2 kiekio mažinimo regione. Skaičiuojama, kad per 20 metų šių dujų sumažėtų apie 3226,481 tonų.“
Projekto vertė – 383 730 eurų (be PVM). Dalį projekto – 240 376 eurus (be PVM) – finansuos Lietuvos Aplinkos ministerijos pagal Klimato kaitos specialiąją programą. Prie saulės elektrinės įrengimo taip pat prisideda ir pati Gruzijos vidaus reikalų ministerija. Ji šiam projektui planuoja skirti ne mažiau kaip 83 260 eurų.
Tai – antrasis „Saulės grąžos“ vykdomas projektas Gruzijoje. 2018 metais projekto „Lietuvos patirties ir žinių perdavimas Gruzijai diegiant saulės energetikos technologijas“ metu saulės jėgainės buvo įrengtos prie Rustavi miesto rotušės, mokyklos Tbilisyje, regioninio sveikatos priežiūros centro Tianeti ligoninės, vaikų darželio Asureti mieste, Tetritskaro miesto savivaldybės, Tianeti apskrities mokyklos pastato.
„Saulės grąža“ yra pirmaujanti saulės energetikos įmonė Lietuvoje. Bendrovė užsiima energetikos plėtra Lietuvoje, Olandijoje, Malyje ir kitose valstybėse, vystymu bei konsultacijų teikimu atsinaujinančios energetikos srityje. Nuo 2012-ųjų „Saulės grąža“ įgyvendino per 550 projektų, kurių bendra galia siekia 15MW. Kartu su šiuo metu patvirtintais, įmonės įgyvendinami projektai sudaro apie 25 procentus saulės energetikos rinkos Lietuvoje.